Македонија | 20.10.2017 - 20:50
Лаборант во Институтот за јавно здравје е меѓу тројцата новозаразени со морбили. Станува збор за 44-годишна жена од...
Избори 2017 | 20.10.2017 - 20:33
Премиерот Зоран Заев денеска потврди дека вратите на Владата се отворени и за Мендух Тачи. Како што јавува Телевизија24...
Македонија | 20.10.2017 - 19:48
Во понеделник минималните температури од 5 до 13 степени, а максималните од 12 до 20 степени, додека пак во вторник...
Македонија | 20.10.2017 - 13:12
Три нови случаи на мали сипаници се регистрирани во текот на изминатата недела (од 14 до 20 октомври) во Република...

СТАВ

Познавањето на македонскиот јазик е клучен интегративен фактор во Македонијa

Според Уставот на РМ и според Охридскиот (Рамковен) договор, официјален е единствено македонскиот јазик и неговото кирилско писмо, што го одразува унитарниот карактер на нашата држава. Уставот неможе да се менува со...

Болни амбиции и државно раскрчмување

Ете дојде и тој ден мандатар на новата „македонска“ влада да ни биде ни помалку ни повеќе туку велепредавникот, фарисејот, луциферот. Човекот кој со странското сценарио во рака не продаде сите без око да му трепне....

Не удирајте по грбот на народот

Заев покажа дека е подготвен да употреби оружје за да ја оствари целта и тоа го стори. Спротивно на членот 43 од Законот за Собранието. Телохранители на раководството на СДС влегоа во Собранието наоружани со пиштоли и...