Американски медиуми: Путин не блефира, САД нема начин да го победи новото оружје на „судниот“ ден (видео)

 

Русија не блефира кога станува зборува за нивното најново оружје и неговите способности, пишува Нешченел, наведувајќи ги воените експерти. Списанието ги нарекува најновите модели на оружје "Судниот ден".

Според овој магазин не е никакво изненадување што Русија поседува вакво оружје.

Воен експерт Павел Подвиг во интервју, раскажал дека се работи за некои модели кои се познати од порано, но некои од нив се навистина сензационални.

"За првпат слушнав за крстосувачките ракети со глава на нуклеарна топка и комплексот Кинзал, тие очигледно го тестираа сето она што го покажа Путин, така што сè е изводливо", рече Подвиг.

 

Мајк Кофман, научен истражувач во Центарот за поморска анализа, рече дека програмите за истражување на последното руско оружје се реални и нивното постоење - тоа е "прашање блиска или одредена иднина". Покрај тоа, изрази страв во врска со брзината со која би можеле да развијат крстосувачки ракети со глава на нуклеарна топка.

Нешченел нагласува дека САД во овој момент немаат можност да се спротивстават на сегашниот нуклеарен потенцијал на Москва. Новото руско оружје во никој случај нема да влијае на нуклеарната стратегија на Вашингтон во краткорочна перспектива.

 

 

 

11.06.2018 - 13:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега