Лавров: Уште еднаш им велам на колeгите од САД - не си играјте со оган

 

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги повика САД „да не си играат со оган“ во Сирија и да прават одмерени чекори во врска со сирискиот народ и регионот во целина.

Лавров ова го изјави на отворањето на конференцијата на Меѓународниот дебатен клуб „Валдаи“ насловена „Русија на Блискиот исток: Игра на сите полиња“.

- Уште еднаш ги повикувам нашите американски колеги да не си играат со оган и да прават одмерени чекори, не врз основа на непосредни потреби на политичкото опкружување, туку пред се врз основа на долгорочни интереси на сирискиот народ и сите народи во регионот, вклучувајќи ги и Курдите, се разбира, рече Лавров.

Тој нагласи дека Русија со стравување ги гледа обидите на САД да ги остварат „плановите за поделба на Сирија“, додавајќи дека тие стравувања се поради акциите на Вашингтон на поширока сириска територија источно од реката Еуфрат до границите со Ирак и Турција.

Лавров ги нарече обиди за шпекулација медиумските написи за смртта на стотици руски платеници во војната во Сирија.

 

 

 

19.02.2018 - 11:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа