Министрите на ДУИ најголеми трошаџии во Владата

 

Лошата и недоречена кадровска политика на Владата создава сомнежи за работата на актуелната власт – посочуваат од Транспарентност Македонија во мониторинг извештајот посветен на борба против корупцијата, пренесе 24Вести.

- „Многу кадри од претходната власт, уште се наоѓаат на високи места во државната хиерархија, што создава демотивизација и сомнежи јавноста за намерите на новата влада дека ќе има професионализација на новата администрација.“ - вели Вања Михајлова,  експерт од Транспарентност Македонија.

„Првите три места на министри трошаџии им припаѓаат на оние до редовите на ДУИ и таму преднички Бектеши и бараме политичка одговорност за министрите кои расипнички се однесуваат со парите на граѓаните и тие немаат кредибилитет да вршат политичка функција“,  вели Михајлова.

 

 

 

22.05.2018 - 17:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега