Многу домаќинки не го знаат ова - има една цака за запршка, до сега сме грешеле

Секоја домаќинка прави запршка, но ова е тајната која треба да ја знаете за да направите совршена.

Во чорба од зеленчук или месо се става 40 гр. масло и 40 гр. брашно.

Во чорба од риба се става 30 гр. масло и 30 гр. брашно.

Во обичен сос се става 30 грама масло со 30 грама брашно.

Во светол сос на 5 литри течност се става 40 грама масло со 40 брашно.

Интересен податок е дека треба да се готви 20 минути запршката.

 

 

 

16.01.2018 - 09:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа