Најголемите европски бебиња се раѓаат на Балканот

 

Мостарската болница спровела истражување со кое е утврдено дека во тоа родилиште се раѓаат бебиња кои се подолги и потешки од европскиот просек.

Докторката Дарија Ериќ Пехар спровела истражување во кое учествувале и доктори од мостарската болница, а резултатите биле објавени во научниот труд „Придна маса и должина на здрави новороденчиња во Свеучилишната клиничка болница Мостар“.

Податоците потврдиле дека лицата родени на ова подрачје се повисоки дури и од Холанѓаните кои долго време биле сопственици на титулата највисоки луѓе на светот со 183,8 сантиметри. Просечната висина на Херцеговците е 184 сантиметри.

 

 

 

13.02.2018 - 14:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа