Ви се јавуваат акни на челото - со овие два совета ќе го решите проблемот

 

Сите се сложуаме дека стилизираните шишки можат поприлично да ја променат нашата фризура, а знаеме колку им е тоа потребно на жените.

Акните на чело се непријатен проблем на кожата, особено во овој период на големи летни температури кога кожата зголемено се мрси.

Доколку имате шишки тоа значи дека морате повеќе да водите сметка за хигиената на косата, како и за чистењето на лицето.

За да ги избегнете акните на чело без да се откажете од шишките, потребно е редовно да ја миете вашата коса, како и редовно да го чистите лицето со адекватни козметички препарати, а во таа смисла се препорачуваат оние на база на салицилна киселина, која е особено делотврона во отсранувањето на вишокот маснотии и мртвите ќелии од површината на кожата.

Исто така помага да ја тргате косата од лицето колку што е можно почесто.

Доколку сметате дека ситуацијата е сериозна, тогаш најдобро е да се обратите на дерматолог.

 

 

 

17.07.2017 - 14:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа