Видео: Кога ќе згусти Путин и вика нив - ова се бруталните руски специјалци

 

Вооружени припадници на спцеијални и антитерористички единици за брзо делување се распоредени околу хотелот во кој се сместени српски фудбалери.

Станува збор за елитна полициска единица формирана во СССР во 1978 година. Сите специјални сили во Советскиот су=ојус се викаат Спетсназ. Полицијата носела нзаив Спетсназ СОБР, кратенка до Специјална еднициа за брз одговор.

Оваа полициска сила е поделена по региони, секој регион има своја СОБР единица со посебно име. 

За да станете член од оваа диница минувате низ тест кој е еден од најсуровите во светот.

Им повеќе нивоа и сурово се проверува кој е доволно физички и ментално силен да биде дел од оваа единица.

Ако можете да носите опрема од 60 килограми во марш долг десетици илјади километри, да скокате како искусни падобранци, тогаш имате шанса да станете дел од оваа единица.

Тие се занимаваат со спречување на тероризам ширум Русија, но патуваат и во најекстремните делови во светот, као Сахара, каде задача имаат да се зајакнат и да минат низ потешки тренинзи.

 

 

 

11.06.2018 - 19:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега