Видео: Прогласена вонредна состојба во Тонга - „Пристигнува силна бура, барајте заштита“

 

Во јужнопацифичката држава Тонга прогласена е вонредна состојба поради тропскиот циклон кој се приближува кон тој архипелаг, а сега е наредена и итна евакуација на населенито.

cyclone-gita-in-tonga-917687

Организацијата на Црвениот крст соопштила дека граѓаните треба да побараат стабилни згради во кои ќе можат да се засолнат.

cyclone-gita-facebook-650x400-51518325973

-Тоа е неверојатно силен циклон, луѓето се подготвуваат - рекол портпаролот на Црвениот крст.

 

 

 

13.02.2018 - 11:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа