Врховниот суд ја потврди казната за зетот на Лиле Поповска

 

Врховниот суд на Република Македонија ги потврди казните кои во првостепена и второстепена постапка им беа пресудени на обвинетите од случајот од 2014 година, во јавноста познат како „Кражба во Музејот на Македонија“ во Скопје, дознава Судство.мк.

Меѓу лицата кои се осудени е и Перо Јосифовски, зет на пратеничката Лилјана Поповска, која пред неколку дена изјави дека била уцената за казната на времето од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

Највисока казна од 8 години и 8 месеци за овој случај доби токму поранешниот директор на Музејот, Перо Јосифовски.

 

 

 

21.02.2018 - 16:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа