Земјотрес или нешто друго во Северна Кореја?

 

Земјотрес со интензитте од 2,9 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистриран во близина на местото каде Северна Кореја минатиот месец ја изврши најсилната нуклеарна проба.

Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот бил регистриран во 01:41 по локално време, на длабочина од пет километри.

- Ова се случи на подрачјето каде претходно Северна Кореја извршуваше нуклеарни проби. Настанот има карактеристики кои наликуваат на земјотрес, но сепак не можеме да изведеме сигурен заклучок за тоа дали е предизвикан од природна или човекова активност, наведува Американскиот геолошки институт.

Во исто време, Метеоролошката служба на Јужна Кореја соопшти дека „анализите покажуваат дека бил земјотрес, кој не придизвикал никаква штета“. 

 

 

 

13.10.2017 - 11:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа